Blog

THE GUNDEM AGENDA SECOND UP DATE

WWN – SENIOR CHIEF EDITOR CHRISTOPHER VERA 12/15/2016

This is the second update to the leaked coded emails.

THE AGENDA – GÃœNDEM
[ egemenbagis.com ] [ 01-09-2012 ] Facebook Twitter
Dear Friends,

We are saddened by a number of comments, based on certain surveys, claiming that Turkey has shelved the EU accession process. The reaction of our people to the unreasonable political views of some politicians in the EU that lack vision is now being conveyed as a reaction to the reform process itself.

It is out of the question for Turkey to put its EU accession process aside. We are a Government that is determined to resolve all issues in Turkey which have been shelved until now by reforms carried out during the EU process. From now on, the reforms will be our highest priority and we will continue to resolve the problems which have not yet been addressed.

We focus on the process rather than the result in our EU perspective. For us, attaining and even going beyond EU standards is much more important and a higher priority than being an EU member state.

It is not possible to agree with the arguments claiming that the EU project has collapsed. The EU project is still a peace project that gathers the 27 member states around common values. However, this is currently only a continental peace project. Turkey’s EU accession will transform this continental peace project into a global one.

What has collapsed is not the idea of the EU, but an approach to politics which exploits the values on which the EU was established. Today, Turkey challenges this approach with confidence. Turkey’s courageous and determined stance stems from its commitment to the reform process, democracy and fundamental rights and freedoms.

It is not the EU process which drives the reform process that has been shelved; it is the understanding of politics that excludes respect for values and freedoms of people.

The reform process is the essence of the EU process and there no alternative to this process for us.

DeÄŸerli Dostlar,

Son dönemde bazı anketlerden yola çıkılarak AB sürecinin Türkiye için rafa kalktığı gibi yorumların yapıldığına üzülerek şahit oluyoruz. Milletimizin AB içindeki vizyonsuz siyasetçilerin akıl dışı politikalarına verdiği tepki, sanki milletimizin reform surecine bir tepkisi gibi yansıtılmaktadır.

Türkiye için AB sürecinin rafa kalkması gibi bir durum asla sözkonusu olamaz. Biz, Türkiye’de bu zamana kadar rafa kaldırılmış bütün meseleleri, AB surecindeki reformlarla o raftan indirip çözme kararlılığını gösteren bir Hükümetiz. Bundan sonra da en önemli önceliğimiz reformlar olacak ve raflarda kalan meseleleri reform surecindeki kararlılığımızla çözmeye devam edeceğiz.

Biz Avrupa Birliği perspektifimizde sonuçtan çok sürece odaklanıyoruz. Bizim için AB üyesi olmaktan daha çok AB standartlarını yakalayıp hatta bu standartların da üzerine çıkmak çok daha önemlidir, önceliklidir.

Bu tezlerle birlikte ortaya atılan AB projesinin çöktüğü yönündeki savlara da katılmamız mümkün değildir. AB projesi bugün hala 27 üye ülkeyi ortak değerler etrafında bir araya getirmiş bir barış projesidir. Ancak bugünkü durumuyla bu, sadece kıtasal bir barış projesidir. Türkiye’nin üyeliği bu kıtasal barış projesini küresel barış projesi haline getirecektir.

Burada çöken Avrupa BirliÄŸi fikri deÄŸil, AB’nin üzerine kurulduÄŸu deÄŸerleri istismar eden siyaset anlayışıdır. Türkiye de bu siyaset anlayışına bugün bütün özgüveniyle meydan okumaktadır. Türkiye’nin bu cesur ve kararlı duruÅŸu, reform surecine, demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere baÄŸlılığından ileri gelmektedir.

Türkiye’de rafa kaldırılan reform sürecinin lokomotifi olan AB süreci değil, milletin değerlerine ve özgürlüklerine saygı duymayan siyaset anlayışıdır.

Türkiye için AB surecinin özü reform surecidir ve bizim için AB sürecinin bir alternatifi yoktur.

logo 120 MILLION EURO GRANT TO SUPPORT RURAL DEVELOPMENT PROJECTS
p
In the context of the Instrument for Pre-accession Assistance Rural Development Component, a call has been made for proposals for a grant of a total of 120 million Euro to support enterprises in the areas of agriculture and fisheries in 20 pilot provinces with the aim of restructuring agricultural enterprises, the processing of agricultural and fisheries products, and the diversification and development of rural economic activities.

Read more…

logo KIRSAL KALKINMA PROJELERİNE 120 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ
p
Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla 20 pilot ilde tarım ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren işletmelere toplam 120 milyon Avro hibe desteği için teklif çağrısı duyuruldu.

Devamı…

logo THE GERMAN RULING ON CIRCUMCISION IS A MISTAKE
p The Süddeutsche Zeitung published Bagis’s article
The Süddeutsche Zeitung in Germany published an article of Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis. Bagis said that the ruling on circumcision is a mistake that should be immediately remedied.

Read more…

logo SÜNNET KARARINDA YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMELİDİR
p Bağış Süddeutsche Zeitung için yazdı
Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung Gazetesi için bir makale yazan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, sünnet kararında yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiği mesajını verdi.

Devamı…

logo I WISH EVERY COUNTRY HAD A HISTORY AS TRANSPARENT AS OURS
p The meeting held in Ankara
Speaking at the inaugural ceremony of “Young TIKA Academy and Internship Program” organized by the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) in Ankara, Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis touched upon the introduction of Armenian allegations regarding the 1915 events into the history and geography textbooks of secondary schools in France.

Read more…

logo KEÅžKE HER ÃœLKENÄ°N TARÄ°HÄ° BÄ°ZÄ°M TARÄ°HÄ°MÄ°Z KADAR ÅžEFFAF OLSAYDI
p Toplantı Ankara’da düzenlendi
Türk Ä°ÅŸbirliÄŸi ve Koordinasyon Ajansı BaÅŸkanlığı (TÄ°KA) tarafından Ankara’da düzenlenen “Genç TÄ°KA Akademi ve Staj Programı” açılış törenine katılan Avrupa BirliÄŸi Bakanı ve BaÅŸmüzakereci Egemen Bağış burada yaptığı konuÅŸmada, 1915 olaylarına iliÅŸkin Ermeni iddialarının Fransa’daki ortaokul tarih ve coÄŸrafya ders kitaplarına girmesine deÄŸindi.

Devamı…

logo “UNITY AND SOLIDAIRTY ARE OUR MOST SIGNIFICANT SHIELDS AGAINST THE PROBLEMS”
p 12th International Side Culture and Arts Festival
Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis attended the 12th International Side Culture and Arts Festival at the Side Antique Theater and gave the message of unity and solidarity.

Read more…

logo “SORUNLAR KARÅžISINDA EN ÖNEMLÄ° KALKANIMIZ BÄ°RLÄ°K VE BERABERLİĞİMÄ°ZDÄ°R”
p Side 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali
Antik Side Tiyatrosu’nda düzenlenen Side 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’ne katılan Avrupa BirliÄŸi Bakanı ve BaÅŸmüzakereci Egemen Bağış, burada yaptığı konuÅŸmada birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Devamı…

logo EU PROCESS IS THE ENGINE OF TURKEY’S REFORMS
p Bagis commented on EU process
Minister for European Union Affairs and Chief Negotiator, Egemen Bagis stated that for Turkey, the core of the European Union process was the reform process and he added: “we do not have any other alternative to the EU process”.

Read more…

logo REFORM SÃœRECÄ°NÄ°N LOKOMOTÄ°FÄ° AB SÃœRECÄ°
p Bağış AB sürecini değerlendirdi
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye için AB sürecinin özünün reform süreci olduğunu ifade ederek “Bizim için AB sürecinin bir alternatifi yoktur.” dedi.

Devamı…

logo CONFIDENCE IN THE EU HAS DROPPED
p Egemen Bagis and Isil Akbaygil
Receiving Ms. Isil Akbaygil, Head of Iznik Tile Foundation, Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis answered the questions of journalists in many fields from terrorism incidents to the bomb attack in Gaziantep and to Turkeys’ confidence in the EU.

Read more…

logo TÃœRKÄ°YE’NÄ°N AB’YE GÃœVENÄ°
p Bağış, Türkiye-AB ilişkilerine dair soruları yanıtladı
Ortaköy’deki Avrupa BirliÄŸi Bakanlığı Ofisinde Ä°znik Vakıf Çinileri BaÅŸkanı Işıl Akbaygil’i kabul eden Avrupa BirliÄŸi Bakanı ve BaÅŸmüzakereci Egemen Bağış, terör olayları ve Gaziantep’teki patlama’dan, Türkiye’nin AB’ye güvenine kadar pek çok konuda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devamı…

logo WE ARE DEEPLY GRIEVED BY OUR LOSS
p
Egemen Bagis, the Minister for EU Affairs and Chief Negotiator, in commemoration of the martyrs of Gaziantep and Uludere, said: “This terrorist organisation with blood on its hands will not destroy our brotherhood. With the strength we get from the legacy of Sehit Kamil and Sahin Bey, two important martyrs of Turkish history, we will not fall into this trap.”

Read more…

logo MİLLETÇE BAŞIMIZ SAĞOLSUN
p
Avrupa BirliÄŸi Bakanı ve BaÅŸmüzakereci Egemen Bağış, Gaziantep ve Uludere’deki ÅŸehitleri rahmetle andığını söyleyerek, “Eli kanlı terör örgütü bizim kardeÅŸliÄŸimize zarar veremeyecek. Åžehit Kamil’in, Åžahin Bey’in emanetinden aldığımız güçle bu tuzaÄŸa düşmeyeceÄŸiz” dedi.

Devamı…

logo BEYHAN AND EGEMEN BAGIS HOST THE NEEDY OF DARULACEZE
p Darulaceze, Istanbul
Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Egemen Bagis and his spouse Beyhan Bagis met up with the people of Darulaceze at their traditional iftar dinner.

Read more…

logo BEYHAN VE EGEMEN BAÄžIÅž DARÃœLACEZE SAKÄ°NLERÄ°YLE BULUÅžTU
p Darülaceze, İstanbul
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile eşi Beyhan Bağış, Darülaceze sakinleriyle geleneksel olarak düzenledikleri iftar yemeğinde bir araya geldi.

Devamı…
ATTENTION
Translations of some articles provided by:
TheTurkishLink
www.turkish-link.com
DÄ°KKAT
Bazı makalelerin tercümeleri:
TheTurkishLink
www.turkish-link.com
Think green, think before you printDoğayı koruyalım, çıktı almadan önce bir kez daha düşünelim
Bülten üyeliğinden ayarılmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
Click the link below to unsubscribe from newsletter.
http://egemenbagis.com/tr/e-bulten-aboneligi?na=u&ni=61885&nt=bea65a5d4303b90f2d29322ea14aeffb

Rate This Article:
No comments

leave a comment

Skip to toolbar